Kitap Özetleri Roman özetleri

Yüreğim Seni Çok Sevdi Romanının Özeti (Canan Tan)

ROMAN HAKKINDA BİLGİ

Canan Tan’ın yazmış olduğu Yüreğim Seni Çok Sevdi adlı roman ilk defa 2007 yılında yayınlanmıştır. 464 sayfadan oluşan romanda modern yaşamaya alışmış ancak geleneksel bir aile yapısı karşısında sevgisinden vazgeçen bir kızın ve çok sevdiği erkeğin aşk hikâyesi anlatılmıştır. Canan Tan’ın diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da duygusal bir aşk genç okuyucuların beğenisine sunulmuştur. Kitapta Ayrıca Nazım Hikmet’ten şiirler verilmektedir. Yayımlandığı yılda en çok satanlar listesinin başlarında yer alan Yüreğim Seni Çok Sevdi adlı romanın genç okuyuculara hitap etmektedir.

Romanda olaylar İstanbul, Bursa ve Amerika’da geçmektedir. Canan Tan’ın 2003 yılında yayımladığı Piraye adlı romanına olay ve konu itibariyle benzerlik gösteren Yüreğim Seni Çok Sevdi Canan Tan’ın sade anlatımı ile sunulmuştur.

ROMANIN KONUSU

İstanbul’da Üniversite okuyan Aslı adlı kız ile aynı üniversitede öğrenci olan ve zengin bir ailenin çocuğu olan Murat’la arasında yaşanan imkânsız aşk ve birbirlerine olan duyguları romanda konu edilmiştir.

ROMANININ ANA FİKRİ

İnsan bazen sevdiğini kişinin ve kendisinin ömür boyu pişmanlık yaşamaması ve huzursuz olmaması için aşkından ve sevgisinden vazgeçebilir. İnsanın sevgisi bazen bütün hayatını mutlu etmeye yetmez. Bu durumda insan ya en çok sevdiği kişiden vazgeçmeli yahut bir ömür boyu huzursuz bir şekilde yaşamayı göze almalıdır.

ROMANININ ÖZETİ

Aslı İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme bölümünü okuyan kendi halinde bir genç kızdır. Arkadaşları ile birlikte zaman geçirirken yine aynı üniversitede öğrenci olan Murat’la tanışır. Murat Emre’nin arkadaşıdır. Emre ise Aslı ile yakın arkadaştır. Murat zengin bir aileden geldiği için Aslı onun kendini beğenmiş, başına buyruk, kibirli biri olduğunu düşünmektedir. Murat Aslı’ya ilk tanışmada âşık olmuştur. Ancak onu etkilemenin zor olduğunu da bilmektedir. Ona Nazım Hikmet’in bir şiirini göndererek Aslı’yı aşkına ikna eder.

Aradan bir süre zaman geçer ve Aslı ile Murat sevgili olurlar. Bir gün birlikte Bursa’ya Murat’ın ailesinin yanına giderler ve Aslı, Murat’ın anne ve babası ile tanışır. Murat’ın ailesi geleneklerine bağlı bir yapıdadır. Aslı’yı gördüklerinde onu bir gelin kız olarak düşünemezler. Onların hayallerindeki gelin; evinin hanımı olacak, kocasına kaynanasına ve kayınbabasına hizmet edecek birisi olacaktır. Aslı ise onların istediğini tam tersine okumuş ve entelektüel düşünen, çalışma hayatına girmek isteyen bir kızdır. Murat’ın ailesinin bu istekleri karşısında iki genç karmakarışık duygular ve yaşam tarzı içerisine girerler. Bu aşk giderek imkânsız bir hal almaya başlar.

Aslı bu durumdan kurtulmak ve bu aşkı unutmak için Amerika’ya gitme bahanesiyle Murat’tan uzaklaşmaya karar verir. Orada kendine yeni bir hayat tarzı kurmaya başlar. Murat ise Türkiye’de kalarak Aslı’yı özlemeye başlar. Bir yandan da ailesini ikna etmeye çalışır ancak bunda pek başarılı olamaz. Aslı Amerika’dan Türkiye’ye dönme fikrine sıcak bakmaz. Sırf Türkiye’ye dönmemek ve Murat ile karşılaşmamak için Türkiye’deki en sevdiği arkadaşının nişanına bile gelmez. Lakin diğer yandan Türkiye’deki arkadaşları vasıtasıyla Murat’ın ne yaptığını ve onun hakkındaki gelişmeleri de takip etmekten geri durmaz.

Aradan bir süre zaman geçer ve Murat’ın babası hastalanarak çalışamaz hale gelir. Murat bunun üzerine babasının şirketlerinin başına geçerek çalışmaya başlar. Diğer yandan Murat’ın annesi de Murat’ı sıkıştırarak kendilerine uygun bir aile kızı ile evlendirmek için baskı yapar. Bu arada Aslı en yakın arkadaşının düğününe gelmek için baskıya maruz kalır ve daha fazla dayanamayıp düğün için Türkiye’ye döner. Düğünde Murat ile Aslı karşılaşır ve Murat onunla evlenmekten hala vazgeçmediğini söyler. Aslı ise bu aşkın mümkün olmadığını, bir çıkmaza doğru sürüklendiğini, o yüzden ona umut vermemek için de Amerika’da evlendiğini söyleyince Murat bu sözler üzerine yıkılır.

Aslı Amerika’ya döner ve Murat’ı unutarak hayatına kaldığı yerden devam etmeye çalışır. Hiç istemese de bir Amerikalı ile evlenip hayatını Amerika’da devam ettirmeye karar vermiştir ancak evliliği istediği gibi gitmez ve bir süre sonra Amerikalı kocasından boşanır. Bu olay üzerine Aslı Türkiye’ye dönmeye karar verir.

Türkiye’ye döndükten sonra Kader Aslı ile Murat’ın yollarını bir yerde tekrar kesiştirir. Aslı ile Murat ince duygulara ve sözlere girmeden birbirlerine hal hatır sorup normal bir eski arkadaşmış gibi davranırlar. Bu arada Murat evlenmiş ve bir kız çocuğu sahibi olmuştur. Aslı Murat’ın evlendiğine ve çocuğu olduğuna çok sevinir ancak Murat’ın kızının adını öğrenince şok geçirir. Murat’ın kızının adı aslıdır ve Murat ona Aslı’m diye hitap etmektedir.

ROMAN KAHRAMANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Aslı: İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyan modern, entelektüel bir genç kızdır. İşletme bölümünü bitirip iş hayatına atılmaya düşünürken Murat’ın ailesi tarafından uygun olmayan bir gelin olarak düşünülür. Aslı ömür boyu pişmanlık ve huzursuzluk içinde yaşamaktansa sevdiği erkeği terk edip aşkını ve acısını içine gömen bir davranış sergilemiştir. Ancak sevdiği erkeği ömür boyunca unutamamıştır. Sevdiği gencin mutluluğu için kendi isteklerini ve mutluluğunu bir kenara bırakmayı tercih etmiş bir karaktere sahiptir.

Murat: Bursalı zengin bir ailenin çocuğu olan Murat, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okumakta olan bir gençtir. Aynı üniversiteden Aslı’ya âşık olmuş ve onunla evlenmeye karar vermişlerdir. Ancak ailesinin Aslı’yı uygun bulunmaması sebebiyle Aslı’dan ayrılmak zorunda kalmış fakat onu hayatı boyunca hiç unutmamıştır. İstemediği bir evlilik yapmış ve bir kız çocuğu olmuştur. Kız çocuğuna ise en sevdiği kızın adını yani Aslı’yı koymuştur.

Emre: Aslı’nın en yakın arkadaşlarımdan birisidir. Aslı Emre vesilesiyle Türkiye’ye gelmiş ve Murat’la tekrar ile görüşmüştür.

Rabin: Aslı’nın Amerika’da evlendiği Amerikalı profesördür. Aslı’nın Türkiye’ye göçme teklifini kabul etmemiş ve ondan ayrılmayı göze almıştır.

ROMANIN OLAY ÖRGÜSÜ

Aslı’nın İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme bölümünü kazanarak İstanbul’a gitmesi

Orada Murat adlı Bursalı ve zengin bir genç ile tanışması

Murat’ın Aslı’ya âşık olup Nazım Hikmet’in bir şiirini Aslı’ya göndererek onu kendisine âşık etmesi

Aslı ile Murat’ın üniversitede sevgili olmaları

Aslı’nın Murat’ın ailesini tanımak için Bursa’ya gitmesi

Murat’ın ailesinin Aslı’yı bir gelin olarak kabul etmemesi ve bunun üzerine Aslı’nın bu aşkı unutmak için Amerika’ya gidip oraya yerleşmesi ve orada Robin adlı bir profesör ile evlenmesi

En yakın arkadaşı Emre’nin düğün töreni için Türkiye’ye gelmesi ve Murat ile görüşmesi

Daha sonra Aslı’nın Robin’e Türkiye’ye gitme teklifinde bulunması ve Robin’in bunu kabul etmemesi üzerine Aslı’nın Türkiye’ye dönmesi

Murat ile bir konferansta karşılaşması ve Murat’ın evlenip bir kızının olduğunu öğrenmesi ve Aslı’yı şoke eden bir olay ile karşılaşması

Murat’ın kızının adını Aslı koyması romanın ana vakasını oluşturan olay örgüsüdür.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

Canan Tan (1951 – ) Yazar, eczacı.

Ankara’da doğan ve eczacılık fakültesini bitiren yazar, edebiyatçı olmak isterken çevresinin isteği üzerine eczacı olmuştur. Edebiyata lise yıllarında Hisar dergisinin düzenlediği şiir yarışmasında aldığı birincilik ödülü ile kapılarını açar. Fakülteyi bitirdikten sonra evlenerek Diyarbakır’a gider. Piraye adlı romanını Diyarbakır’da yazmıştır. Eroinle Dans ve En Son Yürekler Ölür kitaplarını da Eczacılık bilgisine dayanarak yazmıştır.

Hürriyet gazetesi senaryo yarışmasında Oğlum adlı senaryosuyla birinci olmuştur. Öykü yarışmalarında aldığı dereceler ile birlikte Hürriyet, Ege ve Yeni Asır’da köşe yazarı olarak ve Milliyet Pazar’da mizah yazarı olarak çalışmıştır. İnkılap Kitabevi’nin 1966 yılında düzenlediği yarışmada “İster Mor İster Mavi” adlı dosyası ile edebiyat dünyasında ilk basılı eserine kavuşmuştur ve yazar unvanı almıştır.

Mizahın yanı sıra çocuk kitapları da yazan Canan Tan, 2002’de yetişkinler için Çikolata Kaplı Hüzünler adlı kitabını, 2003’te de Piraye adlı kitabını çıkarmıştır. Daha sonra Türkiye’nin en çok okunan yazarlar listesinde ilk sıralara yerleşmiş bir yazar olan Canan Tan, gençler tarafından sevilen bir romancıdır.

Eserleri

  • Piraye
  • Eroinle Dans
  • En Son Yürekler Ölür
  • Aşkın Sanal Halleri
  • Söylenmemiş Şarkılar
  • Çikolata Kaplı Hüzünler
  • Sokaklardan Bir Ali
  • Issız Erkekler Korosu
  • Pembe İle Yusuf
  • Hasret

The post Yüreğim Seni Çok Sevdi Romanının Özeti (Canan Tan) first appeared on Bilgicik.Com.

Related posts

Gülen Ada kitap özeti – Cevat Şakir Kabaağaçlı

yakutlu

80 Günde Devri Alem Jules Verne DETAYLI KİTAP ÖZETİ

yakutlu

Bin Muhteşem Güneş Kitap Özeti

yakutlu

Leave a Comment