Kitap Özetleri Roman özetleri

Yankılı Kayalar Roman Özeti – Ahmet Yılmaz Boyunağa

Yankılı Kayalar kitabı 1995 yılında Timaş Basım tarafından raflarda yerini almıştır. Kitap 9 yaş ve üzeri çocuklar için yazılmıştır. İsmail Bahat’ın çizimleriyle okuyucu ile buluşan kitap idealist Mehmet’in hikayesine odaklanır. Bu yazıda Yankılı Kayalar özeti ve kitap hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

Yankılı Kayalar kitabı Millî Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır.

Şahıs Kadrosu:

Mehmet, 11 yaşında idealist bir köy çocuğudur.

Yankılı Kayalar Özeti

Kara Mehmet, Doğu Anadolu’da yer alan dağ köylerinden birisinde yaşayan on bir yaşında bir çocuktur. En sevdiği şey, kayalıklara doğru çıkarak, arkadaşları ile beraber kayalara seslenmek ve kendi seslerinin yankılarını duymaktır. Babası inşaat işçisidir ve iri yarı, yiğit bir adamdır. Yaz vakitleri şehre gider ve para kazanır. Kışları ise kazandıkları para ile huzurlu bir şekilde geçinirler. Herkes tarafından sevilen ve yardımsever birisidir. Annesi de herkese karşı tatlı dilli, güler yüzlü ve şefkate sahip bir hanımdır. Çok becerikli ve etrafı tarafından sevilen, herkesin yardımına koşan bir kadındır. Birde küçük kız kardeşi vardır. 3 yaşında olan bu kardeşinin adı Hatice’dir. Babalarının yapmış oldukları kerpiçten bir evde yaşamlarını sürerler. Her akşam Mehmet’in okuduğu kitapları sesli olarak dinlerler. Çok mutlu bir hayatları vardır. Mehmet, ailesini çok sever ve arkadaşları ile eğlenceli anlar geçirir.

Bu güzel ve mutlu hayat bir anda bozulmaya başlar. Karın çok yağdığı bir günde, Mehmet’in annesi hasta düşer. Köyde doktor bulunmadığından dolayı, babası eşini doktora götürebilmek için kasabaya gider. Hava durumu oldukça kötüdür. Babası gider, ancak bir daha geri dönmez. Bir zaman sonra ümitlerini kestikleri anda, eşyalarını dağda bulurlar. Karlar eridiğinde, üzerinde diş izleri bulunan çizmeleri bulurlar. Bu çizmeler, babasına aittir. Babasını kurtların parçaladığı anlaşılır.

Mehmet ve ailesi, bu duruma çok üzülürler. Uzun bir süre boyunca evde matem havası eder. Babasının ölümünden sonra Mehmet, kendini büyük bir insan gibi hisseder. Annesinin oğluna güveni son derece fazladır. Bir gece Mehmet, annesine doktor olacağına dair söz verir. Doktor olup annesine ve kardeşine bakmayı düşünür. Zamanla evlerini geçindirebilmek ve ayakta tutabilmek için hayatlarına devam ederler. Mehmet’in annesi, bu duruma çok dayanamaz ve ağır bir hastalığa yakalanır. Kısa süre içerisinde Hatice’yi ağabeyine emanet eder ve yaşama gözlerini yumar.

Koskoca evde Mehmet ve Hatice yalnız kalırlar. Bütün komşular, bu kardeşlere yardımlarını esirgemezler. Hiçbir zaman yalnız bırakmazlar. Bir gece Mehmet’in iki arkadaşı, dedeleri ve ninelerini alır gelirler.

 

Related posts

ANARŞİST PORTRELER — POUL AVRICH ÇEVİRMEN : Osman AKINHAY

yakutlu

ATAÇAĞ KİTAP ÖZETİ (CEM KAPYALI)

yakutlu

Nasreddin Hoca ve Ziyafetler

yakutlu

Leave a Comment