Kitap Özetleri Roman özetleri

Üşüyen Sokak Roman Özeti – Cengiz Dağcı

İlk olarak 2000 yılında yayımlanan Üşüyen Sokak kitabı Ötüken Neşriyat tarafından Edebiyat Dizisi serisi ile yeniden yayımlandı. Bu yazıda Üşüyen Sokak özeti ve kitap hakkında detayları bulabilirsiniz. Cengiz Dağcı kitapları arasında en merak edilenlerden biridir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kırım’ın Almanlar tarafından işgalini anlatmaktadır. Cengiz Dağcı’nın eserlerinde sıklıkla vurgulanan vatan özlemi kavramı bu romanda da kaleme alınmıştır.

Türü:

Roman

Önemi:

Üşüyen Sokak kitabı iç ses ve bilinç akışı yöntemiyle yazılan romanlar arasında yer almaktadır. Kahramanların ruh halini açıkça belirten eserde dünyayı anlama ve irdeleme sürecini de net olarak okuyoruz. Badem Dalına Asılı Bebekler kitabının devamı niteliğindedir.

Üşüyen Sokak Özeti

Yazar, İkinci Dünya savaşında Kırımın Alman işgaline uğramasından önceki günlerde elinde yazmış olduğu hikayelerin bulunduğu kavanozla beraber Kırım sokaklarında ümitsiz bir biçimde dolaşmaktadır. Çocukluğunda kalabalık ve şen şakrak görünüme sahip olan sokaklarda, şu an sessizlik ve ümitsizlik vardır. Çalışma enstitüsü ise kapanma durumuna gelmiştir. Bir akşam üzerinde otobüste kendisiyle beraber iki kişi daha bulunur. Otobüsten iner ve bir süre sonra bir kadın tarafından takip edildiğini fark eder. Bu kadının ismi Almira’dır ve yazarı tanır. Almira, yazardan 10-15 yaş büyüktür ve yazarla aynı mahallede yetişmiştir. Yazar ise Almira’yı tanımaz.

Almira, yazarı Alman saldırılarından koruyabilmek ve askere alınmasını engelleyebilmek için güvenli bir eve götürür. Almira, bu evin savaş nedeniyle ülkeyi terk etmiş bir arkadaşına ait olduğunu söyler. Yazar, camları battaniye ile örtülü, terk edilmiş ve karanlık olan bu evin iki katında yalnız başına kalır. İçeride birisinin olduğu anlaşılırsa, kendisi askere alınmak için gönderilebilir veya Alman casusu sanılarak öldürülebilir. Bu yüzden, dışarı çıkmamalı ve dışarıdan görünmemelidir.

Yalnız geçen günlerinde, devriye gezen askerlerin sesini, sokaktan gelen köpek havlamalarını ve ara ara cenaze arabasının seslerini duyar. Bu günlerde yazar, çocukluğundaki kalabalık ortamı ve neşeyi anımsar. Bu geçmişe ve mutlu günlere özlem duyar. Bu hatıraların içerisinde en çok Hofman’ı düşünür. Nerede ve ne yaptığını çok merak eder. Kırımı terk etmemiş olması için bolca dua eder. Yaklaşık kırk yıldır Kırımda yaşayan Hofman’ın peşine çocuklar takılır ve ona laf atarlardı. Bu utangaç yaşlı kunduracı da dükkanına kaçar gibi girer ve dışarı çıkmazdı.

Günlerden bir gün, evin civarlarında Alman hava saldırısı olur ve evdeki bazı camlar dökülür. Şehrin çeşitli yerlerinde dumanlar yükselir. Yazarın bulunduğu eve herhangi bir şey olmamıştır. Sadece camlar kırılmıştır. Bu olayın gerçekleşmesinden iki gün sonra Almira eve gelir. Yiyecek bir şeyler getirir ve uzun uzun doyasıya sohbet ederler. Evde kaldığı günlerde neler olduğu ve enstitünün son durumu hakkında bilgiler alır. Bu bilgilerden dolayı Almira’ya çokça teşekkür eder

 

Related posts

Simyacı

yakutlu

İhtişam ve Sefalet

yakutlu

İstanbul Yüzlü Kadın Kitap Özeti

yakutlu

Leave a Comment