Kitap Özetleri Roman özetleri

Tüfek Mikrop ve Çelik Özeti – Jared Diamond

Jared Diamond tarafından yazılan Tüfek, Mikrop ve Çelik özeti insanlık ve dünya tarihinin kısa bir özeti niteliğinde. Diamond bu kitabı kaleme alırken Yeni Gineli bir arkadaşının sorduğu soruya yanıt arıyor. 1937 yılında Boston’da doğan yazar on iki dil bilmektedir. Kuş gözlemciliği yaptığı sırada kaleme aldığı Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı her kitaplıkta yer almalı. Kitap 600 sayfadır.

Türü:

Tarihi Kitaplar

Önemi:

İnsanlık ve dünya tarihine ışık tutan ve sorular soran bir eser.

Tüfek Mikrop ve Çelik Özeti

Kitap, 15. Yüzyılda Avrupa’dan insanların silahları alıp, gemilerine atlayarak diğer kıtaları keşfetmeye giderken burada buldukları uluslara üstünlük sağlarken, nasıl oluyor da keşfettikleri Avustralya ve Amerika gibi kıtalarda yer alan insanların gelişmişlik ve teknoloji açısından geri kaldıkları sorusunu cevaplamaya yardımcı oluyor.

15. ve 16. Yüzyıllarda İspanya başta olmak üzere neredeyse tüm coğrafi keşifler tüm hızıyla başlamıştır, ancak bu süreçte keşfedilen uluslar halen taştan silahlar kullanarak, hayatlarını avlanarak sürdürüyorlardı. Bu yüzden Avrupa keşfetmiş olduğu toprakları, kısa süre içerisinde ele geçirerek onların zenginliklerini ellerinden aldı.

Avrasya kıtasında M.Ö 8000 yıllarında protein oranı yüksek olan tahıllar yetiştirildi ve bu bölgede yer alan büyükbaş hayvanlar evcilleştirilerek, tarlalarda daha fazla toprak ekilip biçilmesi için kullanıldı. Tarımdan verimlerini yüksek düzeylerde almaya başlayan kabileler, avcılıkları bırakarak yerleşik hayata geçtiler ve köylerini kurdular. Bu süreç devam ederken, dar alanlarda popülasyonların yaşanması sağlandı ve şehirler bu sayede hayata katıldı.

Herkesin avlanmasına gerek kalmadan, yemekleri depo edebilmesi için farklı meslek dallarına yönelişler başladı. Bu şekilde, bir yandan yönetici sınıfı ortaya çıktı ve iş kolları türedi. Ardından, iş kollarında insanlar uzmanlaşarak verimlerin daha fazla artış yaşamasını sağladılar. Bir yandan insanlar, sanat ve bilime vakit ayırma imkanı buldukları için teknolojiyi geliştirdiler. Asya ve Avrupa kıtalarında yer alan uluslar, büyükbaş hayvanların yükleri taşıması ile beraber ticaret yaparak, yazı gibi teknolojilerin gelişmesini sağladı.

Şehirler muhteşem bir büyüme yaşadı. Bu sayede, yönetici sınıfı güç kazanarak, krallıklar kurdu ve ordular yetiştirmeye başladı. Bu ordular ise teknolojinin gelişmesine bağlı olarak tarım sayesinde beslendi. Bu ordular gemilere atlayarak keşiflere çıktılar. Bindikleri atlar, silahlar ve tüfekler ile çok az sayıya rağmen büyük orduları yenmeyi başardılar.

Tarımın ve hayvancılığın gelişmesi sonucunda insanlar, hayvanlar ile yatarak kalkmaya başladı. Bu süreçte mikroplar, evrimleşme geçirdi ve binlerce yıllık süreç içerisinde insanlara yayılmaya başladı. Avrupa ve Asya arasındaki ticaret ile bu mikrop bir festivale dönüştü ve dünyanın dört bir yanında görülmeye başladı.

 

Related posts

Rüyada Hoşaf Görmek Ne Anlama Gelir

yakutlu

Dik Bayır Kitabı Özeti

yakutlu

DİŞİ KURDUN RÜYALARI KİTAP ÖZETİ (CENGİZ AYTMATOV)

yakutlu

Leave a Comment