Kitap Özetleri Roman özetleri

Theo’ya Mektuplar Özeti – Vincent Van Gogh

Günlük ve anı türü olarak eser, sanatçı Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplardan oluşuyor. Theo’ya Mektuplar özeti ve incelemesi bu yazıda ele alacağımız konu. 2017 yılında yayımlanan eser 136 sayfadan oluşuyor. Türkçeye kazandıran isim Azra Erhat. Kitapta 1853 yılında Hollanda’da doğan Van Gogh’un ruhsal yaşantısına ortak oluyoruz. Karşılıksız aşkını ve çektiği yalnızlığı kardeşine aktarıyor.

Türü:

Günlük – Anı

Önemi:

Van Gogh’un farklı bir yönünü gördüğümüz kitap aynı zamanda şiddetli ruhsal sarsıntılarını da konu alıyor. Yaratıcılık ve yaşantısına ne kadar büyük bir özveri ile sahip olduğunu bu dertleşmelerle örülü mektuplardan anlayabiliyoruz.

Theo’ya Mektuplar Özeti

Theo’ya Mektuplar Özeti, Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo’yla dertleştiği mektupların özetidir. Vincent Van Gogh 1853 yılında Hollanda’da doğmuştur. Dört yıl sonra kardeşi Theo dünyaya gözlerini açtı. 20 yaşındayken gezdiği çeşitli müzelerin kendisinde bıraktığı etkiyle ilk çizimlerini yaptı. Van Gogh, mektuplarında sık sık yalnızlık çektiğini dile getirir. Amcasının kızı olan K’ya aşkının karşılık bulamaması yazarı derinden etkileyen konulardan bir tanesi olmuştur. Ona yaklaşmak için elinden geleni yapacağını ve onun kendisini sevene kadar peşine düşeceğini yazılarında aktarmıştır. Dickens, Sheakspare ve Hugo gibi düşünürlerin eserlerini okuduktan sonra resimlere karşı ilgisi arttı. Mektuplarında da sık sık büyük düşünürlerden söz eder. Brüksel’e taşındıktan sonra resimlere karşı olan ilgisi arttı. Burada ressam Mauve ile tanıştı ve resme karşı olan ilgisi daha fazla arttı. Kardeşi Theo ise burada sanat galerisi işletiyordu. Kardeşinin sayesinde Van Gogh, Pisarro ve Degas gibi büyük ressamlarla tanışma imkanına sahip oldu. Mektuplarda sık sık adı geçen yakın dostu Gaugin ile de burada tanıştılar.

Arles’e taşındıktan sonra yakın dostu olan Gaugin ile beraber yaşamaya başladılar. Burada beraber oluşturdukları sanat atölyesinde beraber çalışmaya başladılar. Bir süre sonra Gaugin’in taşınması sonucunda Van Gogh, psikolojik rahatsızlıklar göstermeye başladı. Bunun sonucunda, çeşitli tedaviler gördü ve bir süre hastanede kaldı. Van Gogh, bu sürede evine ve Arles’e sürekli olarak özlem duymuştur. Burada olan tedavisi tamamlandıktan sonra evine döndü ve günlerden bir gün Temmuz akşamında hayata gözlerini yumdu. İçinde yaşadığı çağda, resme olan ilgisizlikten dolayı hayatını fakir olarak geçirdi. Mektuplarında sık sık kardeşi Theo’dan para istediğini, ancak bu durumdan rahatsız olduğunu dile getirir. Bir gün resimlerinin para edeceğini ve kardeşine olan borçlarını ödeyeceğini umut eder. Gogh’un yaşadığı hayat ona acı ve azap çektirmiştir. Bundan sıkça mektuplarında bahseder. Hatta portresini çizecek insan figürü bulmak bile parasızlıktan dolayı çok zor bir hale gelmiştir. Kimi zaman çerçevelere ödediği paralar yüzünden, evinin kirasını ödeyemeyecek duruma kadar gelmiştir.

 

Related posts

Beni Çok Ararsınız Kitap Özeti

yakutlu

İşlemenin Türklerde Gelişmesi ve Anadoluya Geçişi

yakutlu

Çerkes Ethem’in Anıları Kitap Özeti

yakutlu

Leave a Comment