Kitap Özetleri

Tahir Elçi Kimdir?

Tahir Elçi Kimdir? (1996 – 2015)

Diyarbakır Sur ilçesinde Dört Ayaklı Camii’nin çatışmalarda gördüğü zarar üzerine yapılan basın açıklaması sırasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, pek çok davada hak savunuculuğu yaptı.

Tahir Elçi

1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Diyarbakır da serbest avukatlık yapan Elçi, daha sonraları ise 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapmış ve Diyarbakır Barosu Başkanlığı yanı sıra Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından Avukat Tahir Elçi, 90’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdur avukatlığı yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de çalışmalarını sürdürüyordu.

Tahir Elçi Kimdir?
Tahir Elçi

Elçi, Lice davası – Temizöz davası – Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanması ve Roboski Katliamı davalarının da aralarında olduğu pek çok davada hak savunuculuğu yaptı.

2012’de Diyarbakır Barosu 43. Olağan Genel Kurulunda, Baro Başkanı seçildi.

Tahir Elçi, 15 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında “PKK terör örgütü değildir” demişti.

Bunun üstüne kanala 700 bin lira para cezası kesilirken, Tahir Elçi 20 Kasım günü Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmişti.

Elçi, savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmesine karşın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Elçi hakkında, “terör örgütü propagandası” suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmış, yurtdışına çıkış yasağı da konulmuştu.

Elçi, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Tahir Elçi Kimdir? yazısı ilk önce Kimdir – Biyografi – HangiSoru.com üzerinde ortaya çıktı.

The post Tahir Elçi Kimdir? appeared first on Kitap özetleri, roman özetleri, kitap özeti.

Related posts

Ernest Hemingway – Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitabının Özeti ve Kahramanları

yakutlu

Ustam ve Ben Roman Özeti (Elif Şafak)

editor

Miskinler Tekkesi Kitap Özeti – Reşat Nuri GÜNTEKİN

yakutlu

Leave a Comment