Rakım ÇALAPALA Kimdir? Biyografisi (1909 -1995)

Sevmek sanatı, insanların sevilecek taraflarını bulup çı­ karmak, onların içindeki gizli cevheri keşfetmektir. İnsanlar kalplerile ve kafalarile severler. Fakat kalbin de, kafanın da * yolu gözdür.

ROMANCI. İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi’nden sonra Ankara Hukuk FaIkültesini bitirdi. Halk ve çocuk yayınlarını incelemek üzre Rusya’ya gönderildi(1936). Öğretmenlik, bankacılık gazetecilik yaptı. «Yavrutürk», «Çocuk Haftası» dergilerini yönetti. «Resimli Ay», «Resimli Mecmua», «Yıldız», «Hafta», «Yedigün», Cumhuriyet Çocuğu», «Akbaba», «Resimli Hayat», «Karikatür», «Türkiye», «Son Posta», «Hürriyet», «Pazar» dergileri ile gazetelerinde düzelticilik, sekreterlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü yaptı. «Atlas Yayınevi» ni kurup yönetti.

rakim-calapala-kimdir
Rakım ÇALAPALA

★ Rakım Çalapala; çocuklar için yazdığı şiirler ve hikâyelerle tanındıktan sonra romana geçer. Halk kitaplarının yanısıra halkevleri için oyunlar da yazar. Gerçek yazar kişiliğini çocuk edebiyatımızda bulur. Ankara’da 28 Kasım 1995’te öldü.

1964’te sinemaya uyarlanan Köye Giden Gelin adlı romanını Ülkü Erakalın yönetti.

  • Yayımladığı çocuk kitapları: 87 Oğuz (1933), Mustafa: Atatürk’ün Romanı(1944), Yavrutürk Şiirleri (1968).
  • Romanı: Köye Giden Gelin (1950).
  • Öyküleri: Aşk İnsanı Güzelleştirir (1965), Işıklı Pencere (1965).
  • Oyun kitapları: Eski Bir Dost (1933), Köyden Gelen Ses (1933).

ŞİİRLERİ : Yaz, Öğretmen,Okulumuz,Cumhuriyet Bayramı, Metehan,

Rakım Çalapala Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Eserleri ve Kişiliği yazısı ilk önce Kimdir – Biyografi – HangiSoru.com üzerinde ortaya çıktı.

The post Rakım Çalapala Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Eserleri ve Kişiliği appeared first on Kitap özetleri, roman özetleri, kitap özeti.

Bir önceki yazımız olan Asaf Halet Çelebi Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Kişiliği ve Eserleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.