Kitap Özetleri

Pablo Picasso Kimdir, Hayatı, Eserleri

Pablo Picasso Kimdir, Hayatı, Eserleri, Sanat Görüşü Hakkında Kısa Özet Bilgi

Malaga’da (İspanya) doğan Pablo Picasso, XX. yy. resminin en büyük temsilcisidir. İlk resim derslerini babasından alan bu dahi sanatçı 1897′de Madrid Güzel Sanatlar Okuluna girdi. 1898′de bir yapıtıyla Madrid Ulusal Sergisi’nde onur mansiyonu aldı. Aynı yıl ağır bir hastalığa yakalandı. Hastalık sonrası dönemde akademik ilkelerden bütünüyle ayrıldı.

1900′de Paris’e giderek bir süre orada yaşadı. Madrid’e döndü ve Arte Joven adlı bir günlük dergi çıkarmaya başladı. Yeniden Paris’e giderek (1902), yoksulluk içinde yaşadı; hatta, birçok desenini ısınmak için yaktı. Mavi dönemi 1903′te başladı. Le Bateau-Lavoir topluluğuna katıldı (Paris Okulu sanat akımını oluşturan bu topluluktur).

1905 te üslubunu değiştirerek Pembe Dönem ine girdi. Bu dönemde çoğunlukla sirkleri konu alan tablolar yaptı. Sanatçı daha sonra Braque ile birlikte kübizm akımını geliştirdi. Nesnelerin görüldüğü gibi değil sezildiği biçimde çizilmesi gerektiği görüşünü öne süren bu akımda da Picasso’nun sanatı çeşitli evreler geçirdi. Analitik Kübizm, Sentetik Kübizm, 1914 yılından başlayarak Rokoko Kübizmi, 1923′ten sonra da Yuvarlak Kübizm doğrultusunda yapıtlar veren Picasso, aynı zamanda yeni klasik anlayışta yapıtlar da verdi.

1924′ten sonra gerçeküstücülüğe yönelen sanatçı, 19231936 yılları arasında bir süre heykeltıraşlıkla uğraştı. 1936′ da Almanların Guernica’yı yakıp yıkmasını konu edinen ve büyük bir kompozisyon olan Guernica’yı yaptı. 1958′ de, Paris’teki Unesco binası için İkaros’un Düşüşü adlı duvar resmini yaptı.

1963′te açılan Barcelona’ daki Picasso müzesinde bini aşkın yapıtı bulunan Picasso, birçok şiir ve sahne yazısı da yazmıştır. Başlıca yapıtları arasında Yaşlı Çift, Takkeli Adam, Çıplak Ayaklı Kız, Bilim ve iyiliksever, Aragon Gelenekleri, Bira Bardağı, Jaima Sabartes, Deniz Kıyısında Yoksul İnsanlar, Yaşlı Gitarcı, Top Oynayan Akrobatlar, Cambaz Ailesi, Avignonlu Genç Kızlar, Oturan Kadın , Yunanlı Kadın, PanTn Flütü, Pablo, Pablo ve Palyaço, Dans, Gitar, vb. sayılabilir.

Ayrıca, Oturmuş Kadın, Kadın Başı, Olga’nın Portresi, Koyunlu Adam, Keçi, vb. hey-kelleriyle, heykelcilik alanında da ün yapmıştır.

Pablo Picasso Kimdir, Hayatı, Eserleri

Related posts

Nasreddin Hoca’nın Hayatını Araştıranlar

yakutlu

Adam Fawer-Olasılıksız Kitap Roman Özeti Ana Fikir

yakutlu

Pertev Naili Boratav’ın Nasreddin Hoca Araştırması

yakutlu

Leave a Comment