Kitap Özetleri

Ova Nedir

Ova Nedir, Nasıl Oluşur, Çeşitleri Nelerdir, Ova Hakkında Kısa Bilgi

Ova terimi genellikle, denizden yüksekliği 200-300 m’yi aşmayan, deniz dibi birikintilerinin kırılmaya ya da eğilmeye uğramadan yükselmesi sonucu oluşmuş bölgeleri belirtmede kullanılır.

Ova, dağlık ya da tepelik bölgelerde, atmosfer etkenlerinin neden olduğu aşınmalar sonucu da oluşabilir. Kaya çatlaklarına sızan sularının donmasıyla oluşan buzların basıncıyla, kayalar önce iri kütleler, daha sonra da çeşitli boylarda çakıl taşları halinde parçalanır. Zamanla, bu gereçler, yağmur sularıyla aşağı sürüklenir, sivri çıkıntıları rüzgarla aşınıp törpülenir. Böylece, yüksek bölgeler giderek düzleşir, vadiler ve çöküntü bölgeleri dolar.

Başka bir oluşum süreci de, çöküntü bölgelerinin hafif gereçlerle (kum ya da toz) dolmasıdır: Çin’deki lös (bir tür kil ve kalker tozu karışımı) ovaları böyle oluşmuştur.

Yavaşlayıp, menderesler çizen akarsular da, dağlardan söküp taşıdıkları gereçlerin çökelmesi sonucu kıyı ovalarını oluşturur.

Gerçek çöküntü bölgeleri, ovaların özel bir türüdür; denizden alçak olan bu bölgeler, genellikle, kurumuş, eski göl yataklarıdır. Örnek olarak, deniz düzeyinden 26 m daha alçak olan Hazar denizi çöküntü bölgesi gösterilebilir.

Tümüyle yatay ve küçük boyutlu ovalara yayla denir. Deniz yüzeyinden y’üksekte yeralan düzlüklerse yüksek yayla diye nitelenir. Bunlar genellikle, daha engebeli yüzey şekillerinin düzleşmesi sonucu ortaya çıkar. Dünyanın en yüksek yaylası olan Tibet yaylasının denizden ortalama yüksekliği 5 000 m’dir.

Toprak ve toprakaltı zenginlikleri, ulaşım kolaylığı gibi çeşitli nedenlerle insan toplulukları çoğunlukla ovalarda yerleşir. Buna karşılık, dağlık bölgenin ovalar karşısındaki üstünlüklerinden biri, buralarda odun ve suyun her zaman bulunmasıdır.

Ova Nedir

Related posts

Kuruntular Kitabı

yakutlu

Angut

yakutlu

Ağrı Dağı Efsanesi Roman Özeti (Yaşar Kemal)

yakutlu

Leave a Comment