Kitap Özetleri

Olimpiyat Oyunları Nedir, Hakkında Bilgi

nedirOlimpiyat oyunlarının kökeni, İ.Ö. 776′ya kadar iner. Eskiden Yunan dünyasında bu oyunlar yaz gündönümünü izleyen yeni ayda yapılırdı.

Başlangıçta, karşılaşmalar Olympia tapınağı yakınında yapılırdı ve tek bir yarışmayı kapsardı: Stad koşusu (192 m).

Kısa süre sonra, buna başka yarışmalar da eklendi: Çift stad koşusu (380 mlik koşu); güreş; pentatlon (uzun atlama, güreş, kısa mesafe koşusu, disk ve cirit atma). Sonra, yumruk dövüşü resmen Olimpiyat oyunlarına alındı. Daha sonra, İ.Ö. 680′de, atlı müsabakalar da oyunlara katıldı. Olimpiyatlarda en çok zafer kazanan atletin adı, bu başarıları kazandığı yıla verilirdi. 

25 Kasım 1892′de, baron Pierre de Coubertin modern olimpiyatlar düzenlemeyi önerdi. Yeni tarzdaki bu Olimpiyat oyunları, 5-14 Nisan 1896 arasında Atina’da yapıldı. Yeni oyunlar, atletizm, eskrim, jimnastik, grekoromen güreş, okçuluk, yüzme, bisiklet, tenis yarışmalarını içeriyordu. O tarihten bu yana 20 olimpiyat (VI. ve XII. Olimpiyatlar iki Dünya Savaşı nedeniyle ertelendi) ve 19 kış Olimpiyatı yapıldı. Dört yılda bir düzenle-nen oyunlara ulus, ırk, din ayrımı yapılmaksızın, yalnızca amatör sporcular katılabilir. C.İ.O. (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), her Olimpiyat oyununda bir sonraki olimpiyatların yapılacağı kenti belirler. Aynı yıl, kış oyunları Olimpiyatları da yapılır.

Olimpiyat Oyunları Nedir, Hakkında Bilgi

Related posts

MAİ VE SİYAH (Halit Ziya UŞAKLIGİL)

yakutlu

Adana Hakkında Kısa Bilgi

yakutlu

Vatan Toprağı – Mükerrem Kamil Su

yakutlu

Leave a Comment