Nasreddin Hocanın Hayatı Hakkında Kısa Özet Bilgi

Hortu ‘da (Sivrihisar) doğaNasreddin_Hocan Türk fıkra kahramanı Nasreddin, Sivrihisar medresesinde okudu. Akşehir’e yerleşti, ünlü bilgin Seyyid Mahmut Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’den ders aldı. Müderrislik, kadılık yaptı ve ölünceye kadar Akşehir’de yaşadı. Öldükten sonra, çelebi kişiliğinin simgesi olan dört yanı açık, ama kilitli bir kapısı bulunan türbesine gömüldü:

Hocanın renkli kişiliği, ona değişik dönemlerde yaşamış değişik kişilikler mal edilmesine yol açmıştır. Fıkralardaki kişiliğine göre, Nasreddin Hoca, Ortaçağ Anadolu’sunda yaşayan, şakacı, babacan, eşeği, karısı, oğlu, komşuları, arasında yaşayan gerçek bir kasabalıdır.

Nasreddin Hoca fıkraları, akla dayanan bir yaşam felsefesinin ürünüdür: İnce bir gülmece anlayışıyla, aptallığa varan saflık alaya alınır; akıl ve uyanık zeka yüceltilir; hazırcevaplığa öncelik verilir; insanlarla iyi geçinmek öğütlenir. Nasreddin Hoca fıkraları, kabalık, çirkinlik, açık saçıldıktan arınmış olduğundan, fıkra içindeki şakalar ve nükteler batıcı değildir; buna karşılık, fıkralar, hem eğlendirici, hem de düşündürücüdür. Nasreddin. Hoca fıkraları halk tarafından çok sevilmiş, bu nedenle bazı fıkraları değiştirilmiş, bazılarına eklemeler yapılmış ya da birçok fıkra, Nasreddin Hoca’ya mal-edilmiştir. Fıkraları birçok yabancı dile çevrilen Nasreddin Hoca için, her yıl Akşehir’de bir şenlik düzenlenmektedir.

Nasreddin Hocanın Hayatının Özeti

Bir önceki yazımız olan Namık Kemal Kimdir, Eserleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.