mumyaMumya Nedir, Mumya Nasıl Yapılır, Neden Mumya Yapılır

Mumya terimi, çürümeye neden olan bakterilere karşı koyabilmesi için kurutulmuş cesedi belirtir. Bu olgu, iklim ve toprağın çok kuru olduğu yerlerde gömülen cesetlerde, doğal olarak gerçekleşir (Fransa’da Auvergne bölgesinde XVIII. yy’da ortaya çıkarılan Galya mumyaları gibi).

İnsanlık tarihinde çeşitli toplumlar da, yapay mumyalama yöntemini benimsemişlerdir. Kolomb öncesi Amerika’ da İnkalar, ölen ünlü kişilerin bedenlerini sargılarla sararak korurlardı. Ekvador Kızılderililerinden Jivarolar ise, düşmanlarının kafatası kemiklerini çıkardıktan sonra, başları mumyalarlar ve normal boyutlarının dörtte birine indirgerlerdi. Ama mumyalama işlemini asıl geliştirenler, Eski Mısırlılardır.

Eski Mısırlılar, ölümü, bir geçiş olarak görür ve bu geçiş süresi içinde, canlı varlığı oluşturan öğelerin, bütünlükleri bozulmadan dağıldığına inanırlardı. Gene aynı inanışa göre, bütün öğeler yeniden birleştirilip bedene sokulabilirse, öbür dünyada, bu dünyadakine çok benzer bir yaşam düşünülebilirdi. Dolayısıyla önemli olan, kişiliğin dayandığı fiziksel gömleğe zarar vermemekti.

• Mısırlılar, bir ölünün tahnit edilmesine son derece özen gösterir, büyük paralar harcayarak yabancı ülkelerden sedir ve tarçın ağacı kerestesi, natron getirtirlerdi. Sınıfsal hiyerarşi düzeni, mumyalama işleminde de geçerliydi. En pahalı mumyalama yöntemi, taştan keskiler yardımıyla beynin burun deliklerinden çıkarılmasına ve kalp ile böbrek dışında öteki iç organların da alınması tekniğine dayalı yöntemdi. Beyin ve iç organlar özel kaplarda korunur, cesetse yıkanır, yağla ovulur ve bir ay süreyle, suyunu yitirmesi için güherçileye yatırılırdı.

• Bu süre sonunda reçineyle ye hoş kokulu bitkilerle ya da kil ve kumla doldurulan ceset, kolye, bilezik, yüzük gibi süs eşyalarıyla bezenir, ayaklarına sandaletler giydirilirdi. Bu işlem de bittikten sonra, uzunluğu 100 metreyi bulan keten sargılarla sarılırdı. Sargılar üstüne çizilen kutsal özdeyişlerin ve iliştirilen muskaların, mumyayı öbür dünyanın gizleri içinde karşılaşacağı tehlikelerden koruyacağına inanılırdı.

• Ölünün yüzü genellikle bir maskeyle örtülürdü. Firavunların maskı altından, öteki ölülerinkiyse bez ya da kartondan yapılırdı. En ucuz mumyalama yöntemi, kadavrayı balmumundan geçirmekti; ama yağa ve balmumuna batırılmış sargılar zamanla cesede yapışır ve onu biçimsiz bir kitleye dönüştürürdü.

• Ölünün süslerinin zenginliği, her dönemde hırsız ve yağmacıların ilgisini çekmiş, bu yüzden pek çok mumya yok edilmiş ya da zarar görmüştür. Hiç el değmemiş mumyalar arasında en ünlülerinden biri, firavun Tutankhamon’un mumyasıdır. 1922′de bulunan bu mumya, insan bedeni biçiminde iç içe üç lahite yerleştirilmiştir. Bedeni som altından kaplı olan mumyanın her yanı, az ya da çok değerli taşlarla ve cam hamuruyla süslenmiştir. Ama bol miktarda merhem kullanılmış olduğu için, kararmış ve sargılar bedene yapışmıştır.

•Firavun Ramses  mumyasıysa, en iyi korunmuş mumyadır. Elmacık kemiklerinin iyice belirmesine yolaçan avurtlarının çökmüş ve dudaklarının incelmiş olması dışında, firavunun yüz çizgileri hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

• Mısırlılar, kutsal öküz (Apis) gibi hayvanları (özellikle de kedileri) da tahnit ederlerdi. Bununla ilgili olarak, Bubastis’te bir hayvan mezarlığı bulunmuştur. Dünyanın birçok müzesinde, Mısır mumya ve lahitlerinin yanı sıra, ölünün kişisel eşyaları (yüzük, sandalet, tarak) sergilenmektedir.

Mumya Nedir, Nasıl Yapılır

Bir önceki yazımız olan Uğur Mumcu Kimdir, Hayatı, Eserleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.