Kitap Özetleri Roman özetleri

Momo Roman Özeti – Michael Ende

Michael Ende çocuk ve yetişkin edebiyatı dendiğinde akla ilk gelen yazarlardan biri. Momo kitabı ilk baskısı 1973 yılında yapılmıştır. Bu yazıda Momo özeti ve kitap detaylarını bulabilirsiniz. Fantastik edebiyat severlerin mutlaka okuması gereken benzersiz bir eser. Romanda dönem ya da mekan gibi ögeler belirsizdir. İlk olarak Leman Çalışkan tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Bir tiyatro harabesinde yaşayan Momo isimli küçük bir kızın hikayesini okuyoruz. Dünyada giderek azalan arkadaşlık, dostluk ve sevgi kavramları üzerine güzel bir eleştiriye tanık oluyoruz.

Türü:

Roman

Önemi:

Momo kitabı Alman Gençlik Edebiyatı ödülü almıştır. Otuzdan fazla dile çevrilmiş bir eserdir. Tüm dünyada yedi milyondan fazla satılmıştır.

Momo Özeti

Küçük bir çam ormanın içerisine gizlenen, çok fazla tarlanın yer aldığı, evlerin ve kulübelerin giderek yoksul hale geldiği bir yerde amfitiyatro harabesi bulunmaktadır. Son günler içerisinde bu harabe giderek unutulmuştur. Harabe korunmaya değeri bulunmadığı için çevredeki insanlar tarafından kendi haline terk edilmiştir. Harabeyi en iyi tanıyanlar insanlar ise sadece yakın çevresinde yaşarlar.

Çevre halkı arasında son zamanlar içerisinde harabede bir kız yaşadığı söylentisi ortaya çıkar. Bu konuda kimseler emin olamaz. Kızın adının Momo veya buna benzer bir şey olduğu dile getirilir. Kızın yaşını dahi bilen kimse yoktur. Saçları ve üstü başı kirler içerisindedir. Çevrede bulunan halk, bir gün Momo ile konuşup kim olduğunu ve nereden geldiğini sormak için harabeye doğru yönelir. Momo, en başta çevre sakinlerinin oradan onu kovacağını düşünerek kimse ile konuşmaz. Sonrasında gelen insanların iyi olduğunu görür ve onlarla konuşmak ister.

Momo, tek başına yaşayan yalnız ve kimsesiz birisidir. İnsanlar, öncelikle bu çocuğa sahip çıkmak isterler, ancak bu sorumluluğu üstlenmeye kimse cesaret edemez. Haraba amfi tiyatro düzenlenerek, bu çocuğunun bakımında sorumlu olmaları kabul edilir.

Duvar ustası olan Nicola, Momo’nun odasına güzel bir şekilde düzenleyerek, ona resimler yapar. Odasına yatak, masa, sandalye ve karyola konur. Momo, yanına gelen insanları pür dikkat dinler. Herkesin dilinde şu söz dolanır “Sen bir Momo’ya görün.” Momo geldikten sonra bu harabe, çocuklarla dolup taşan bir yer haline gelir. Momo, onlara orijinal fikirler üreterek, yeni oyunlar keşfetmelerinde yardımcı olur. Çocuklar bu harabede oldukça eğlenmektedir.

Momo’nun en yakın arkadaşları arasında Gigi ve Beppo yer alır. Yaşı ilerlemiş olan Beppo, gece gündüz çalışan ve kaldırımları süpüren bir çöpçüdür. Yıkık tiyatronun yakın taraflarında teneke, taş ve çinkodan yapılmış olan bir kulübede oturur. Herkes onunla alay eder. Çünkü o, bir soruya cevap vermeden önce çok fazla düşünen bir insandır. Hatta öyle düşünür ki bir gün bile düşündüğü gözlemlenebilir. Kelimelerin anlamlarına çok dikkat eden ve değer veren birisidir.

 

Related posts

Bohem Apartmanı Kitap Özeti

yakutlu

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi Özeti – Ziya Osman Saba

yakutlu

Şıpsevdi kitap özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

yakutlu

Leave a Comment