Ünlü alman yazar olan Goethe’nin bu kitabı ilkokul ve ortaokul çağında ki çocukların okuması zevkli olacağı bir romandır. Günümüz ile de ilişkilendirebileceğimiz ve belki de bundan 100 yıl sonrasında da geçerliliğini koruyacak olan eser günümüz batı klasikleri arasında ki yerini korumaktadır. Kitabın içerisinde bir kurnaz tilkinin hikayesi anlatılıyor gibi görülse de aslında olayın gerçek yüzü normalden daha farklıdır.

Roman da asıl hedeflenen şey devlet yönetiminde bulunan kötü insanların nasıl devletin çıkarlarını kendi çıkarları için kullandıkları ya da benzeri şekilde kullanımlarını göstermektedir. Bunu direk olarak anlatması da çekici gelmeyeceği için Goethe kendine has üslubunu kullanarak romanı masallaştırma yöntemi ile okuyucuya aktarmak istemiştir.
Ormanın kralı aslan ve onun karşısında zekası ile durmaya çalışan kurnaz bir tilkinin hikayesi olan bu roman sizlere hayat yolunda önemli bilgiler sunacak ve bazı şeyleri daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Masal tarzında bir roman okumak için kesinlikle okunması gereken eserlerin arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Balonla Beş hafta – Jules Verne başlıklı makalemizde çocuk kitapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen aramalar:

  • çoçuk kitap özetleri kısa
  • çocuk kitap özetleri
  • çocuk kitapları özetleri
  • Yeraltına dülen çocuk kitap özeti