Kitap Özetleri

Kızıl Pençe

kizil-pence

Kitap Özeti

Kızıl Pençe Mustafa Armağan

Kazım Karabekir tarafından yazılan ve Cumhuriyet tarihine ışık tutan metinlerin bir araya gelmesi ve Mustafa Armağan tarafından yorumlanması ile oluşan Kızıl Pençe kitabı için sarsıcı ifadesini kullanabiliriz.

Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal’in en güvendiği komutanlardan biri olan Kazım Karabekir ilerleyen zamanlarda Mustafa Kemal’in Kızıl Pençe adını verdiği bir örgüt tarafından kuşatıldığını ve onu farklı yönlendirdiğini iddia etmiştir.

Yazmış olduğu metinler ile bunu açıkça belirten ve git gide Mustafa Kemal karşıtı bir tutum sergileyen Kazım Karabekir’in yazdıkları yıllar sonra bile halen tartışılmaya devam ediliyor.

Kızıl Pençe kitabı tarihe ışık tutma açısından her ne kadar güzel bir eser olsa da Mustafa Armağan’ın kendi yorumları ile Kazım Karabekir’in yazdıklarına açıklık getirmeye çalışması kitabın güvenirliğini biraz azaltıyor.

Arka Kapak

Kâzım Karabekir’in yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beck’in “düşmansız demokrasi” dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor. Eser boyunca İstiklal Savaşı yıllarındaki Mustafa Kemal Paşa’ya duyduğu saygıyı sık sık vurgulayan Karabekir Paşa, onun ‘asalaklar’ dediği türedi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu cesaretle ileri sürüyor. Hem de bu cesareti bugün değil, Tek Parti yönetiminin doruk noktası sayılan 1933 yılındaki çıkışıyla göstermiş olan Karabekir Paşa, alttan alta Mustafa Kemal Paşa’nın çevresini saran ve ülkede terör estiren gizli bir örgütün deşifresini de yapıyor.KIZIL PENÇE adını verdiği bu gizli ve eli silahlı örgütün 1 numarası kimdi? Kimleri kullanırdı?Asker içinde uzantıları var mıydı?

Adam vurmaktan kitap yakmaya, insanları ve ailelerini takip ve taciz etmeye kadar çeşitli kademelerde gerçekleşen ve resmi devletin yanı başına konumlanan bu paralel gizli devletin ipuçlarını Kâzım Karabekir’in emsalsiz analizlerinden öğreneceksiniz.

Mustafa Armağan KIZIL PENÇE’de Kâzım Karabekir Paşa’nın yazmış olduğu 3 bağımsız metinden yeni bir metin kuruyor. Paşa’nın söylediklerini netleştiriyor, mesajını anlaşılır kılıyor. Böylece Karabekir’in, çeşitli kitaplarına dağılmış bulunan keskin eleştirel bakışını, tek bir kitabın çatısı altında olanca yoğunluğu ve çıplaklığıyla okurun önüne sunuyor.

KIZIL PENÇE yakın tarihimizin kırılma dönemi olan 1922-1933 yıllarında yaşananları ‘Kral Çıplak’ sözüyle anlatılabilecek bir yalınlıkta ortaya koymayı başarıyor. Rahat üslubu ama sarsıcı tezleriyle KIZIL PENÇE’nin, yalan sisinin dağılmakta olduğu günümüzde tarihin normalleşmesi yolunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.

The post Kızıl Pençe appeared first on Kitap ozetleri.

Related posts

Çingeneler Kitabı Özeti

yakutlu

Nar Ağacı Nazan Bekiroğlu Kitap Roman Özeti ve Yorumlar

yakutlu

Ve Dağlar Yankılandı Kitap Roman Konu Ve Özeti Hakkında

yakutlu

Leave a Comment