Bireysel Gelişim

Kitap Okumanın Yararları

Kitap Okumak?
Okumak… Zorlu gelen ve “iş” olarak görülen bir durum. Bu şekilde görüldüğünden dolayı da uzaklaşılan ve ilgisi azalan alan.

 

Özelikle de internet kullanımı ve mobil ortamlarda da bilgiye ulaşma kolaylığından dolayı kitap okuma oranı arttı.

Ağaçlar için iyi bir durum; kağıt kullanımı azalıyor; ama ya insanlara?

 

Kitap Okumanın Zararları

Bu tür zarar içerikten mi yoksa okumadaki teknik hatadan mı bunu belirtmek gerekir. Nitekim okumak; bilgi öğrenmek zarar vermez ama yakın okumak; uygun olmayan yanlış pozisyonlarda okumak sağlık açısından sorunlara yol açabilir.

Bunlardan başka ortamdaki şartlar; uygun ısı ve aydınlık da önemlidir. Kağıt kalitesini ortaya dökenler bil var; kısaca teknik şartlar önemli.

 

Kitap Okumanın Faydaları
Bilginin yanı sıra; özellikle günlük hayatta kullanılan ya da kullanılmayan kelimelerle kendini donatma; iletişim özellikleri kazanma; hayal dünyasını geliştirme; bakış açısı ile yer ve zaman durumları ve canlandırma ile ileri dönük düşünme gibi pek çok alanda kişisel gelişim sağlar.

 

Burada önemli olan kitap okuma alışkanlığını ve çeşitliliğini ayrıca kitaba ulaşma imkanlarını arttırabilmektir; çünkü başlamayınca zor gözükür ve gereksiz gibi gözükür; oysa hem bilgi kaynağı; hem de roman okuma gibi pek çok konuda bağlandığınızda devamı gelir.

 

Bir önceki yayınımız olan Suç ve Ceza Kitabının Ana Fikri ve Kahramanları başlıklı içerik ve yazıya göz attınız mı?

Related posts

HEDEFE YÜRÜRKEN

yakutlu

Cahillikler Kitabı- 2 Hayvanlar Alemi Kitap Özeti

yakutlu

Bizimlesin Kitap Özeti

yakutlu

Leave a Comment