Çocuk Kitapları

Jose Mauro De Vasconcelos – Şeker portakalı

Jose Mauro De Vasconcelos Edebeiyatın en önemli isimlerinin arasında yer alıyor. Onun hikayesi de şeker portakalında yer alan hikaye ile aslında oldukça benzer. Jose Mauro De Vasconcelos bir çok farklı işte çalışıp uzun yıllar sonucunda içerisinde ki yazar yönünü keşfeder ve Şeker portakalı ile zirveye çıkar. Şeker portakalını da çok kısa bir süre içerisinde tamamlamıştır.

Şeker portakalının temel konusu yeni yeni yüzme öğrenmeye başlayan bir çocuktur. Bu çocuk yüzmeyi henüz daha yeni yeni öğreniyor olmasına rağmen şimdiden yüzme şampiyonu olmak için çeşitli hayallere ve rüyalara dalar. En sonunda bu onun için bir hayal olmaktan sıyrılmaya başlar ve hedef halini alır.

Kitabımızda da başından sonuna kadar bu hedefe doğru ilerlerken hayatın acımasızlıklarının hedeflerden yönümüzü nasıl değiştirdiğine tanıklık ediyoruz. Kitabı okurken içerisinden sizin de kendinizle benzer bir parça bulup çıkartmanız da oldukça olağan aslında. Evrenselliği yönüyle herkesi feth eden bu kitap M.E.B tarafından yasaklananlar listesine girmesi ile de son zamanlarda gündemde büyük bir yer tutmuştur. Ancak hayatın gerçek yanları görmek için oldukça faydalı bir roman.

Related posts

Balonla Beş hafta – Jules Verne

yakutlu

Ayaşlı ile Kiracıları – Memduh Şevket Esendal

yakutlu

Korkusuz Kaptanlar – Rudyard Kipling

yakutlu

Leave a Comment