Halit Refiğ

Halit Refiğ Kimdir, Hayatı, Filmleri Hakkında Kısa Özet Bilgi

İzmir’de doğan Halit Refiğ, Kore’de yedek subaylığını yaptığı sırada kendi kullandığı alıcıyla 8 mm’lik kısa belgeseller çekerek sinema dünyasına girdi. Bir süre Akis dergisinin sinema sayfasını yönetti (1956). İlk sinema sanatı dergisi olan Sinemayı Nijat Özön’le birlikte yayımladı. Daha sonra İstanbul’a yerleşerek çeşitli gazete ve dergilerde film eleştirileri ve sinema yazıları yayımladı; 1957′de Dağları Delen Ferhat’ın senaryosunun yazımına katıldı. Yaşamak Hakkımdır adlı filmin senaryosunu yazdı. Bu dönemde bir yandan senaryo yazarlığını sürdürürken, bir yandan da Memduh Ün, Metin Erksan ve Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmlerde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1960 yılında Yasak Aşk adlı filmle yönetmenliğe başladı.

1964 yılında yapılan ilk Antalya şenliğinde «Gurbet Kuşları» adlı film birinci seçilirken, Halit Refiğ de en iyi yönetmen ödülünü aldı. «Kırık Hayatlar» adlı filmi, 1965′ te Gaziantep’te düzenlenen bir şenlikte, «Bir Türk’e Gönül Verdim» adlı filmi de, 1970′te Adana’da düzenlenen bir şenlikte birinci oldu. Televizyon için çektiği Aşk ı Memnu çeşitli gazete ve dergilerin düzenlediği anketlerin tümünde birinci seçildi.

Televizyon için Kemal Tabir (1978), Sedat Hakkı Eldem (1978), Cemal Reşit Rey adlı belgeselleri gerçekleştiren Halit Refiğ’in öteki filmleri arasında, Şehirdeki Yabancı (1963), Haremde Dört Kadın (1970), Yaşamak Ne Güzel Şey (1970) , Adsız Cengâver (1970), Fatma Bacı (1972), Yaşam Kavgası (1979) sayılabilir.

Halit Refiğ Kimdir, Hayatı

Bir önceki yazımız olan Doludizgin Kitabı Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.