Roman özetleri

Değirmen kitap özeti – Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı “Değirmen” roman ve kitap özeti.

Değirmen kitap özeti
KİTABIN KONUSU:
Osmanlı imparatorluğunun son yıllarında Sarıpınar adlı bir ilçede yaşanan ufak bir zelzele sonucu oluşan olayları anlatıyor.

KİTABIN ÖZETİ:
İlçenin ileri gelenlerinden Ömer Beyin düzenlediği bir gecede zelzle olur. Bu zelzelede ilçenin kaymakamı Halil Hilmi Efendi fazla ağır olmayacak bir şekilde yaralanır. Kaymakam hükümet konağında istirahat ederken, karakol komutanı ve belediye başkatibi merkeze telgraf çekerler ve telgraflarında durumun çok ağır olduğu belirtirler. Çekilen bu telgraflar yüzünden basın olayı iyice abartır ve herkesi Sarıpınar’da çok büyük bir felaket yaşandığına inandırır. Vali ilçeye bir yardım heyeti gönderir.

Halil Hilmi Efendi önceleri olayın bu kadar abartılıcağını zannetmez. Bu yüzden merkeze çektiği telgraflarda fazla birşey belirtmez. Fakat heyetin gönderilmesiyle beraber olayın ciddiyetini anlar. Gerçeği anlatmak içinse çok geç kalmıştır. Çünkü olay ülke sınırlarını aşarak,Dünya basınında da geniş yer tutmuştur.

Heyet ilçede ilçede kaldığı günler içinde hiçbir faaliyet yapmamıştır. İlçede heyet için düzenlenen ziyafetler, heyeti susturmaya yetmiştir.
Olayın çok abartıldığı vali’nin kulağına gitmiştir. Vali önce mutasarrıf Hamit Beyi ilçeye yollar.Birkaç gün sonra kendi de ilçeye gider. Valinin ilçeye geldiği günün akşamı Şehzadenin yabancı ve yerli basın mensuplarıyla beraber ilçeye geleceği haberi gelir. Vali olayda kaymakamın yanında kendisininde yanacağını düşünerek,şehzade gelmeden ilçeyi gerçekten bir harabe görüntüsüne getirir. Şehzadeye ilçenin harabe kesimleri gösterilir.Şehzade ilçenin gerçekten harabeye döndüğüne inanır ve valiyle birlikte kaymakamı birer madalyayla ödüllendirir. Yabancı ülkelerden toplanan yardımla valinin yıktırdığı yerler yeniden yapalır.

KİTABIN ANA FİKRİ:
Her zaman  sorumluluğumuzun bilincinde olup, gerçeklerden korkmamalıyız.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Halil Hilmi Efendi: İlçenin kaymakamıdır.Son derece yumuşak ve nazik bir adamdır.
Reşit Bey: ilçenin belediye başkanıdır. Çok yardımsever bir insandır.
Arif Bey:ilçenin doktorudur. Kaymakamın en iyi dostudur.
Ömer Bey:ilçenin ileri gelenlerinden zengin,eli açık bir insandır.
Hurşit:kaymakamın korumasıdır. Saf kişilikli bir insandır.
Hamit Bey:Vilayetin mutasarrıfıdır.
Rıfat:Belediyenin başkatibidir. Açıkgöz çıkarcı bir kişidir.
Kızanlıklı Naciye:İlçede düzenlenen eğlencelerde oynayan bir dansözdür. Ahlaksız bir insandır.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap sürükleyici ve akıcı bir dille anlatılmış. Kitapta geçen olaylar pek gerçekçi değil. Yinede herkeze tavsiye ederim.
Bağlantı adresi  http://www.onlinekitapozetleri.com/kitap-ozetleri/5958-degirmen-kitap-ozeti-resat-nuri-guntekin.html

Related posts

Bilimselden Medyatike Tarih Kitap Özeti

yakutlu

ANAHTAR

yakutlu

Hansel ve Gretel Masalı Anlatımı

yakutlu

Leave a Comment