Kitap Özetleri Roman özetleri

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Roman Özeti – Roald Dahl

İngiliz asıllı yazar Roald Dahl tarafından 1964 yılında keleme alınan Charlie’nin Çikolata Fabrikası tüm dünyada en sevilen çocuk romanlarından biridir. İlk kez ABD’de basılan eser, üç yıl sonra İngiltere’de basılmış, sonraki yıllarda filme de uyarlanarak geniş kesimlerin ilgisini çekmiştir.

Türü: Roman

Önemi: Charlie’nin Çikolata Fabrikası birçok dile çevrilmiş ve pek çok ödül almıştır. Çocuk edebiyatının başyapıtlarından olan roman, 1971 yılından bu yana çok kez filme de uyarlanmıştır. Çocuk romanı olsa da her yaşa hitap eden, eğlenceli bir kitaptır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Konusu: Charlie Bucket anne babası, iki ninesi ve iki büyükbabası ile harabe bir evde yaşamaktadır. Çikolatayı çok sevse de yılda bir kez sadece doğum günlerinde çikolata yiyebilir. Fakat karşısına bir fırsat çıkar ve çikolata fabrikası sahibi olur.

Şahıs Kadrosu:

Willy Wonka: Yıllarda herkesin içerisini merek ettiği ve altın bilet yarışması düzenleyen çikolata fabrikasının sahibidir.

Charlie Bucket: Hikayenin ana karakteri olup en son altın bileti bulan çocuktur.

Büyükbaba Joe: Charlie’nin büyükbabasıdır ve yarışma sonrası fabrikayı gezerken Charlie’nin yanında yer alır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Roman Özeti

Charlie fakir bir çocuktur. Harap ve küçük bir evde ailesiyle yaşamaktadır. Evlerinin karşısında ise dünyaca ünlü Willy Wonka çikolata fabrikası vardır. Fakat bu fabrika yılardır üretim yapsa da içeriye kimse girememektedir. Charlie de herkes gibi fabrikayı çok merak etmektedir.

Bir gün fabrika beş çikolata ambalajının içine beş altın bilet saklar ve tüm dünyaya çikolatalarını dağıtır. Bu biletleri bulan çocuklara fabrikanın gezdirileceği vaat edilir. Dört bilet dünyanın farklı yerlerinde bulunur. Charlie için de bir çikolata alınır; fakat altın bilet çıkmaz. Sonra yerde bir para bulur ve onunla çikolata alır. Son bilet Charlie’ye çıkar.

Charlie fabrikaya büyük babası ile birlikte girer ve Willy Wonka bütün fabrikayı hem gezer hem tadarlar. Diğer çocukların açgözlü, yaramaz, söz dinlemez olması sebebiyle gün sonunda Willy Wonka’nın ödülünü açıklamadığı yarışmayı Charlie kazanır. Büyük ödül, Wonka’nın varisi, fabrikanın sahibi olmaktır.

Related posts

Sefiller Kitabının Ana Fikri ve Kahramanları

yakutlu

Nasreddin Hocanın Yedikleri İçtikleri

yakutlu

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar (Dr. Gary Small / Gigi Vorgan)

yakutlu

Leave a Comment